ArCADia 14 – najważniejsze zmiany
Nowa wersja programu oparta jest na nowym module graficznym CAD, czyli szybszym silniku wprowadzania danych. Zmienione zostało okno wprowadzania danych, które może zastąpić Obszar poleceń, który także został zmodyfikowany i opcje w nim wypisane można wybierać nie tylko przez potwierdzenie klawiszem Enter (dla domyślnych ustawień) czy wprowadzenie „wyznaczonej” litery, ale także kliknięcie na danej opcji. Jeśli jednak wyłączymy obszar poleceń wszystkie wprowadzane informacje (polecenia, zmienne czy wartości) będą się pojawiały przy kursorze czyli w Dynamicznym oknie wprowadzania danych. Dla osób, które lubią dostosowywać program do własnych potrzeb zostały rozbudowane Palety narzędzi, które można umieścić na boku ekranu programu (domyślnie są „przyczepione” do prawej strony okna aplikacji). To opcja szczególnie przydatna dla osób korzystających z szerokich, panoramicznych monitorów, gdzie ikony umieszczone na wstążkach na górze ekranu zabierają zbyt dużo przydatnej do rysowania przestrzeni. Na paletach narzędzi możemy umieścić najpotrzebniejsze lub wszystkie potrzebne opcje, a wstążki wyłączyć powiększając tym ekran roboczy. Palety narzędzi możemy definiować samodzielnie, możemy je też eksportować czy importować na inne stanowisko.
Dla osób, które do rysunków wprowadzają teksty kopiowane z innych programów obsługujących różne formatowanie została wprowadzona opcja czyszczenia tegoż formatowania. W programach CAD pewne „skróty” mogą zmieniać tekst na znaki specjalne, co w poprzednich wersjach programu powodowało automatyczne zmiany, niekoniecznie pożądanie przez użytkownika kopiującego tekst z innej aplikacji. Czyszczenie formatowania zapewnia użytkownikowi spójność wklejanego tekstu z pierwowzorem.
To oczywiście nie wszystkie zmiany, ale te, które łatwo przez użytkownika zauważyć i wykorzystać. W systemie ArCADia także dokonały się spore zmiany, które szczególnie projektanci instalacji docenią już przy rysowaniu np. elementów nakładających się na siebie, oczywiście tylko na rzucie. W ArCADii rysujemy na rzucie, więc elementy na tym widoku często się pokrywają, a w przestrzeni, czyli na wysokościach są od siebie oddalone. Do tej pory ciężko było zaznaczyć, zmodyfikować element leżący pod innym. Nie było go widać na rzucie, więc trzeba było się posługiwać innymi widokami. Teraz wszystkie elementy są widoczne, nawet te „ukrywające się” pod innymi. Dodatkowo dość znacznie zostały zmienione poziomy szczegółowości widoków. Projekty, które powstały w poprzednich wersjach, a w których poziom szczegółowości nie został zmodyfikowany będą miały poziom Średni, co będzie oznaczało, że rura będzie narysowana dwoma liniami i będzie pokazywała faktyczny zajmowany przez siebie obszar. W poziomie Niskim, będzie rysowana jak dotychczas, czyli linią a elementy takie jak np. armatura będą pokazane symbolem. W najwyższym poziomie szczegółowości będzie natomiast widać nawet grubość ścianki przewodu wentylacyjnego.
W ArCADii 14 we wszystkich instalacja będzie można wprowadzić rzeczywisty widok 3D dla elementów projektu, czyli przy wprowadzaniu np. umywalni będzie można podmienić widok domyślny na konkretny obiekt ściągnięty np. ze strony producenta. Te zmiany powinni docenić także architekci, który współpracują z instalatorami pracującymi na tym samym systemie, bo przez odpowiednio wprowadzony obiekt uzyskają pewność podłączenia instalacji do wybranego przez siebie produktu.
Bardzo ważną zmianą, choć nie opisywaną na samym początku, są licencje sieciowe. Zmiana ważna dla wszystkich użytkowników, nawet tych, którzy pracują samodzielnie i na jednym tylko komputerze. Dla tych użytkowników polecam ściągnięcie na dysk licencji offline i jej zastosowanie, wówczas nawet przy odłączonym programie od internetu będzie on działał bez żadnych dodatkowych komunikatów. Jeśli natomiast korzystamy z licencji na dwóch komputerach np. w biurze i domu, to musimy pamiętać, przed wyjściem z biura, że licencje na serwer musimy zwrócić i zamknąć program. Bez tej operacji nie uzyskamy dostępu do programu w domu, chyba, że wykupiliśmy więcej niż jedną licencje. Przy pierwszym uruchomieniu programu pokaże się nowe okno zarządzające Zawartością dodatkową, czyli bibliotekami obiektów 3D i powierzchni. Ponieważ system ArCADia rozbudowuje się z każdą wersją i ma to wpływ na setup programu, na jego wielkość, a co za tym idzie szybkość jego pobierania, został on okrojony do podstawowych potrzebnych wszystkim użytkownikom opcji. Dla np. projektantów sieci zewnętrznych nie potrzebne są obiekty 3D i powierzchnie (tekstury) dlatego są one „dociągane” lub nie przy pierwszym lub kolejnym uruchomieniu programu. Można obiekty i powierzchnie ściągnąć w dowolnym momencie korzystając z okna, które się pokazuje przy uruchomieniu lub Menadżera zawartości dodatkowej dostępnego ze wstążki Zarządzaj (lub System) w dogodnym dla projektanta momencie.