Widok 3D w programie ArCADia 11

Program ArCADia posiada dwa tryby widoku 3D. Pierwszy – Uproszczony, występuje w oknach właściwości wprowadzanych obiektów systemu oraz jest włączany na komputerach o słabszej karcie graficznej. Jeśli karta graficzna ma wystarczające parametry wówczas włączony zostanie tryb Zaawansowany. Widok 3D wówczas renderuje scenę w czasie rzeczywistym wyświetlając zarówno obiekty, ich tekstury, materiały jak i światło i cienie tworzące się od elementów. Dodatkowo widok zaawansowany posiada materiały zarządzane wyłącznie nowym silnikiem 3D takie jak Trawa iWoda. Oba materiały sprawiają wrażenie ruchu, a dodatkowo w wodzie oczywiście odbijają się otaczające ją elementy.

Widok ten ma większe wymagania sprzętowa i może spowolnić komputer jeśli nie ma wystarczających parametrów. Dlatego podczas pracy w dowolnym momencie można przełączyć się na widok uproszczony lub zmniejszyć jakoś. Domyślnie włączana jest Średnia jakość, która pokazuje już światłocień i materiał typu Trawa w bardzo niewielkiej odległości od położenia obserwatora. W Najniższej jakości nie widać światłocienia, ani części specjalnych materiałów. Ta jakość przypomina widok znany zpoprzednich wersji i Trybu uproszczonego. Jeśli nie potrzebny nam fotorealistyczny widok, z cieniami i poruszającą się trawą, możemy na stałe przełączyć widok na Uproszczony. Można to zrobić w oknie OpcjeWidok 3D. Jeśli natomiast projektujemy np. architekturę to przyda nam się opcja, która nie wymaga już długiego czekania na stworzenie wizualizacji. Teraz wystarczy, jeśli mamy widok o najwyższej jakości, zapisać go, oczywiście przed tym odpowiednio kadrując scenę.

W widoku zaawansowany można wykorzystywać specjalne materiały PBR, w których zapisane są parametry fizyczne materiałów. Dzięki temu, że tekstura składa się z kilku plików z różnymi danymi, elementy staną się bardziej wyraziste i realistyczne.