Dodatkowe biblioteki – instalacja

Powiększać bibliotekę obiektów 3D można na różne sposoby. Najczęściej korzystamy z internetu ściągając z różnych stron potrzebne nam obiekty. Mogą to być strony producentów mebli, elementów aranżacji, czy obiektów BIM. Wszystkie te pliki można wprowadzać do programu z okna Eksploratora obiektów  (ikona znajduje się na wstążce Wstaw lub System w zależności od wybranego menu). Opcja Import znajduje się na zakładce Obiekty 3D, ale aktywna jest dopiero po zaznaczeniu katalogu, w którym użytkownik może zapisać nowe elementy, czyli albo na Bibliotece użytkownika, albo na katalogu, który zostanie w niej stworzony.

Można importować poniższe formaty plików 3D:

Prócz powyższych formatów można jeszcze bibliotekę powiększyć następującymi formatami: dwg, dae oraz dgn, które wczytujemy opcja Import z dwg.

Zarówno opcja Import z dwg jak i Import dostępne są w podstawowej wersji programu.

W module ArCADia-IFC RVT można zaimportować obiekty w formatach ifc i rvt i także zapisać je do biblioteki.

Kolejnym sposobem na powiększenie ilości obiektów 3D są biblioteki dostępne w asortymencie firmy INTERsoft. Te zawierają zestaw obiektów, ale nie trzeba je importować, tylko zainstalować, oczywiście przy wyłączonym programie ArCADia, ArCADia LT lub ArCADia PLUS.

Biblioteki ogą być zainstalowane w dowolnej lokalizacji, ona nie ma znaczenie, gdyż obiekty są widoczne zawsze tylko w oknie Eksploratora obiektów. Jednak nie wystarczy zainstalować biblioteki, trzeba też wgrać licencję na nią. Tylko wgranie pliku isl pozwoli na wyświetlenie bibliotek i ich zawartości.

Do wgrania licencji niezbędny jest program ArCADia-Menadżer licencji.