Biblioteka obiektów i symboli

Eksplorator obiektów posiada podział na trzy rodzaje elementów: obiekty 3D, symbole 2D i układy. Obiekty 3D to przede wszystkim elementy wyposażenia wnętrz, ale także drzewa, meble ogrodowe i podstawowe bryły, z których można stworzyć własne dekoracje lub obiekty.

Symbole 2D to elementy, które wprowadzamy na rzut jako dodatkowe informacje, np. oznakowanie wejścia do budynku lub symbol wózka inwalidzkiego umieszczony w toalecie dla osób niepełnosprawnych.

Układy to grupy elementów systemu zapisane w jeden obiekt, który w razie potrzeby można rozdzielić na poszczególne elementy. Zbiór obiektów 3D np. stół z krzesłami lub kominek stworzony z podstawowych elementów geometrycznych, to przykłady na stworzenie układu.

W dwóch pierwszych rodzajach elementów program dysponuje biblioteką programu. Układy natomiast tworzone są wyłącznie przez użytkownika.

Bibliotekę symboli 2D i obiektów 3D można powiększać. Jeśli np. narysujemy jakiś symbol 2D elementami programu CAD: liniami, okręgami itd. i np. opiszemy, to możemy zapisać go do biblioteki jako kolejny obiekt 2D i używać w dalszych projektach. Bibliotekę obiektów 3D można powiększyć przez import pików: aco, o2c, 3ds, xobj3d i obj. Obiekty 3D w wymienionych formatach możemy zaimportować w oknie Eksploratora obiektów w podstawowej wersji programu. Jest jeszcze jeden format, którym można powiększyć bibliotekę. Jest to plik dwg, ale w tym przypadku postępowanie jest inne. Należy w programie ArCADia otworzyć dany plik, następnie z Eksploratora obiektów wybrać opcje Importuj obiekt 3D z DWG.

Posiadając moduł ArCADia-ARCHITEKTURA obiekt 3D można także zrobić z elementów systemu np. z bryły lub kilku złożonych obiektów. Eksploratora obiektów 3D można powiększyć także bibliotekami dostępnymi w firmie INTERsoft