Autozapis-odzyskiwanie projektu

W programach ArCADia i INTERsoft-INTELLICAD pliki domyślnie zapisujemy w formacie dwg. Ale, czy faktycznie siadając przy projektowaniu zaraz zapisujemy rysunek? Czy rysujemy, a zapisujemy po godzinie, albo dopiero przy zamknięciu programu? Zapewne jest część projektantów, która najpierw zapisuje plik, ale też jest sporo osób, które, jak ja, zapis włączają przed odejściem od komputera. Co dzieje się z niezapisanym plikiem? Co jeśli przed zapisem padnie nam bateria w laptopie, albo wysiądzie prąd albo po prostu wyłączy się z jakiejś przyczyny program?

Otóż podczas pracy w obu programach domyślnie co 15 minut zapisywany jest projekt. Jeśli nie zaczęliśmy od zapisu, wówczas projekt domyślnie nazwany jest jako Rysunek 1 (2, 3…). Ale domyślcie nie jest to plik dwg, no może jest ale zapisywany jest z rozszerzeniem SV$. Żeby z niego skorzystać, musimy go zlokalizować, skopiować do innego katalogu, tam zmienić nazwę i rozszerzenie. Wówczas możemy z niego korzystać.

A gdzie się plik znajduje?

Najłatwiej wywołać powyższe okno (np. klikając prawym klawiszem myszy na obszarze poleceń i wybierając z listy Opcje). Następnie z zakładki Ścieżki/Pliki dostać się do lokalizacji katalogu kopii zapasowej, czyli klikamy na + przed Auto-tworzenie kopii zapasowej i klikamy dwukrotnie na zaznaczoną na zrzucie ścieżkę. Otworzy się katalog, w którym szukamy naszego pliku. Plik domyślnie będzie miał rozszerzenie SV$. Po skopiowaniu i zmianie rozszerzenia na dwg możemy projekt otworzyć. To będzie nasza najnowsza wersja.

Jeśli mamy nawyk zapisu projektu już po rozpoczęciu i w trakcie pracy tez co jakiś czas klikamy opcje Zapisz, to musimy wiedzieć gdzie i jakie pliki się tworzą. Podczas zapisu wskazujemy lokalizację i oczywiście zapisujemy w formacie dwg. Później podczas dalszej pracy kolejne kliknięcie na opcje Zapisz powoduje ponowne zapisanie pliku pod tą samą nazwą i w formacie dwg. Jednakże z poprzedniego pliku zostaje stworzony plik bak, który jest w poprzedniej fazie projektu, czyli jest tym plikiem, który zapisaliśmy poprzednio. Z chwilą wciśnięcia Zapisz oba pliki są nadpisywane, ale zawsze plik bak, będzie wcześniejszą wersją pliku dwg. Pamiętajmy o tym przy szukaniu np. wersji projektu. Pamiętajmy również, że rozszerzenie bak także trzeba zmienić na dwg, jeśli zajdzie potrzeba otworzenia pliku.