Dodawanie skrótów, aliasów i poleceń w menu kontekstowym w ArCADii 10 – część 1

ArCADia 10 i ArCADia PLUS 10 mają tak samo definiowane menu, skróty klawiszowe, paski narzędzi itp. Oczywiście można by powiedzieć, że nie ma menu w programie i paski narzędzi tez nie są potrzebne. Owszem, domyślnie menu nie jest wyświetlane, ale definiowanie menu to nie tylko pasek znajdujący się między wstążkami a nazwą programu, ale także menu kontekstowe, czyli lista opcji, która wyświetla się po kliknięciu prawym klawiszem myszy przy zaznaczonych lub nie zaznaczonych opcjach (zależy od definicji Akcja na Klik-prawy w oknie Opcje).

Powyższe okno możemy uzyskać po kliknięciu prawym klawiszem myszy na dowolnej wstążce lub pasku narzędzi ale poza ikonami i wybraniu z listy opcji Adaptuj.

Pierwsza zakładka odpowiada właśnie za menu. Z lewej strony mamy dostęp do Drzewa menu, a z prawej do wszystkich opcji, która znajdują się w programie ArCADia (choć nie będzie tu opcji z systemu ArCADia, czyli np. ściany, kabla elektrycznego itd.).

Na zrzucie zaznaczone jest ostatnie menu Kontekstowe, czyli właśnie lista opcji dostępnych pod prawym klawiszem myszy. Jeśli np. po zaznaczeniu fragmentu rysunku i kliknięciu na nim prawym klawiszem myszy brakuje Wam opcji Lustro, to to jest to miejsce, w którym możecie tą opcję dodać.

Rozwijamy to menu poprzez kliknięcie na plus przez nazwą. Następnie klikamy na opcji, nad którą chcemy umieścić np. Lustro i przyciskiem, Wstaw lub klikając na tą zaznaczona pozycje prawym klawiszem myszy wybieramy:

Nad zaznaczeniem pojawi się puste pole, w którym podajemy nazwę opcji, która się będzie wyświetlała na liście.

Następnie z prawej strony znajdujemy to polecenie i po kliknięciu na Dodaj polecenie opcje mamy prawie zdefiniowaną. Prawie, ponieważ teraz musimy wejść w Opcje i zdefiniować, dla jakich elementów ma być opcja wyświetlana.

Możemy wskazać pojedyncze elementy lub wybrać wszystkie. Po zatwierdzeniu i wyjściu z okna Adaptuj, opcja na liście menu kontekstowego będzie dostępna.

Można w tym oknie jednak przemyśleć wybór elementów, ponieważ o ile Lustro sensownie będzie się wyświetlało dla prawie wszystkich elementów, to np. przy opcji Utnij, która działa wyłącznie na elementach 2D, nie jest przydatna przy Bryłach 3D.

Views All Time
Views All Time
719
Views Today
Views Today
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *